organizator: Teatr Wielki w Poznaniu, https://opera.poznan.pl/pl/trojan-gabriel-kaczmarek
balet w dwóch aktach
Muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu, odtwarzana z nagrania wykonanego przez orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Aleksandra Grefa, z symultaniczną warstwą instrumentalną zaadaptowaną komputerowo
Podstępny wirus tkwi przyczajony w każdym z nas. Zakłóca bieg powszechnej historii i pojedynczych ludzki opowieści. Niekiedy usypia (a my razem z nim usypiamy naszą czujność), by po latach wybuchnąć na nowo i ze zdwoją siłą zniszczyć to, co wydawało się stabilne.
Mitologiczna Troja i dobrze znani bohaterowie – Helena, Parys, Achilles, Priam – stali się inspiracją dla twórców baletu „Trojan”. Realizatorzy z czułą precyzją z mitologicznej opowieści wybrali to, co w niej uniwersalne. W ich odczytaniu trojański mit staje się symbolem dręczącego ludzkość wirusa zła. Tak niewiele trzeba, aby go uwolnić. „Bądźmy czujni!” – ostrzegają nas twórcy przedstawienia.
„Trojan” to spektakl niezwykle spójny: od choreografii – debiut na dużej scenie Viktora Davydiuka, twórcy związanego z poznańskim zespołem baletowym, poprzez skomponowaną na potrzeby spektaklu muzykę– Gabriel Kaczmarek (to jego kolejna kompozycja przygotowana dla Teatru Wielkiego), dramaturgię (Katarzyna Frątczak), projekcje (Karolina Mikołajczuk), scenografię (Magda Flisowska) i światła (Wiktor Kuźma). Wszystkie te elementy stanowią o sile przedstawienia. Oraz doskonali tancerze. Duet Heleny i Parysa z niezwykłą mocą próbują ocalić miłość w czasie zarazy.
Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
więcej informacji: https://opera.poznan.pl/pl/trojan-gabriel-kaczmarek
„Czy SEKS W MAŁYM MIEŚCIE różni się od seksu w wielkim mieście? Wszystko zależy od tego komu i z kim się ten seks przytrafia. Niezależnie od miejsca, facetom wszędzie i zawsze chodzi o seks i niezależnie od faktów (a Panie wiedzą, że bywa różnie) my faceci zawsze chwalimy się swoim życiem erotycznym. Każdy z nas jest w seksie najlepszy, każdy jest Casanovą i nikt do najmniejszej porażki się nie przyzna. Ja Wam opowiem bez owijania w bawełnę o tym, co mi w seksie nie wyszło, a trochę się tego nazbierało od lat młodości i czasem było naprawdę grubo. Jeśli ciężko Was zgorszyć to zapraszam- Waldemar Błaszczyk”
Reżyseria: Derek Goldman
Scenariusz: Clark Young and Derek Goldman
W roli Jana Karskiego: DAVID STRATHAIRN
Spektakl w języku angielskim z napisami w języku polskim i ukraińskim.
Wybitny aktor amerykański David Strathairn gra wielkiego Polaka.
Zapraszamy do Auli Artis na entuzjastycznie opisywany przez recenzentów monodram o kurierze Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim.
Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może jesteśmy bezduszni albo zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? – to fragment recenzji z „Washington Post” po premierze sztuki przedstawiającej losy emisariusza polskiego państwa podziemnego. W rolę Karskiego wciela się David Strathairn nominowany do Oscara za film Good Night and Good Luck (znany także z filmów Lincoln czy Nomadland). Rola aktora w przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.
Monodram stawia pytania o kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości, krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne, a jego przesłanie jest bardzo aktualne w kontekście wojny w Ukrainie.
Współautorem i reżyserem spektaklu jest Derek Goldman, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg. Wraz ze współscenarzystą Clarkiem Youngiem stworzyli monodram w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, przy wsparciu Jan Karski Educational Foundation i Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Spektakl był już gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco, a dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation zostanie pokazany również w Polsce. Będzie można zobaczyć go na przełomie stycznia i lutego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.
Terminy:
25 i 26 stycznia godz. 19.00 | Warszawa | Teatr Dramatyczny
29 stycznia godz. 19.00 | Łódź | ArtKombinat, Scena Monopolis
1 lutego godz. 19.00 | Kraków | Teatr Variete
4 lutego godz. 19.00 | Poznań | Aula Artis
Jan Karski – kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i o zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: „Tajne Państwo”, „Wielkie Mocarstwa wobec Polski: 1919-1945 od Wersalu do Jałty”.
Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, zastępuje egoizm empatią, a strach odwagą.
Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętniania Jana Karskiego i jego wartości oraz budowania stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
Dobrze się kłamie
Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.
Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra… Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu.
Zwykły wieczór zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka?
Obsada:
Olga Bołądź/Magdalena Lamparska
Katarzyna Kwiatkowska/Agnieszka Warchulska
Anita Sokołowska/Marta Ścisłowicz
Szymon Bobrowski/Jakub Wieczorek
Marcin Perchuć/Piotr Grabowski
Bartłomiej Topa/Przemysław Sadowski
Wojciech Zieliński/Marcin Hycnar
Spektakl oparty na filmie Paola Genovesego
adaptacja: Bartosz Wierzbięta
reżyseria: Marcin Hycnar
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Martyna Kander
asystent reżysera: Agata Zdziebłowska
produkcja: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina
Tito Productions, Spektaklove
Premiera: 5.12.2019, Teatr Studio Buffo w Warszawie
Czas trwania: 90 minut bez przerwy
Organizator: Agencja BRUSSA, https://agencjabrussa.pl/kontakt/, tel. 737 567 014
Obaj tak różni, a tak samo fascynujący… Jeden był śpiewającym kelnerem, a drugi podobno porzucił karierę wojskową z powodu ukochanej. Ich głosy – o charakterystycznej, ciepłej barwie – stały się symbolami muzyki rozrywkowej XX wieku. Frank Sinatra i Elvis Presley śpiewali o własnej drodze w życiu („My Way”) i o miłości („Love Me Tender”). To zawsze była nieprosta droga, na której u początków kariery słyszeli, że nie mają głosu i nie nadają się do świata muzyki. Co do miłości – otaczały ich piękne kobiety (J. Garland, A. Gardner, M. Farrow, P. Presley). Tamtą atmosferę lat 50. I 60. Postarają się wskrzesić muzycy wraz z Mirosławem Niewiadomskim, przenosząc słuchaczy do świata, gdzie nieznajomi w nocy („Strangers in the Night”) upajają się wyzwoloną melodią („Unchained Melody”).
W programie największe przeboje Elvisa Presleya i Franka Sinatry
Presley & Sinatra – Mirosław Niewiadomski
Zapraszamy już 15 grudnia do Auli Artis w Poznaniu ul. Gen. T. Kutrzeby 10
Bilety : Centrum Informacji Kulturalnej Poznań ul. Ratajczaka 44
online : www.kupbilecik.pl , www.biletyna.pl , www.ebilet.pl
Zamówienia informacje : tel. 737 567 014
Balet POTSKHISHVILI Georgia
Gruziński taniec ludowy pochodzi z II tysiąclecia p.n.e. czego dowodzą wykopaliska
archeologiczne w Trialeti, gdzie znaleziono srebrną miskę, na której widnieje taniec myśliwych,
oraz tańce związane z pogańskimi obrzędami płodności.
Królewski Balet Narodowy Gruzji, pojawił się w Królestwie Gruzji w III wieku naszej ery kiedy
pierwszy król Gruzji Mirian i królowa Nana przyjęli Chrześcijaństwo. Narodowy zespół królewski
wystawiał na dworze przedstawienia teatralne zawierające elementy muzyki, choreografii,
teatru, śpiewu i sztuki cyrkowej. To był autentyczny gruziński folklor, którego elementy
przetrwały do dnia dzisiejszego. Obecnie Balet POTSKHISHVILI swój repertuar
opiera na bardziej nowoczesnej choreografii, ale w mistrzowski sposób łączy je z historią.
Niezwykle wspaniali i profesjonalni tancerze Baletu POTSKHISHVILI poszukują nowych
form choreografii, ale zawsze pamiętają o tradycji.
Baletem POTSKHISHVILI kieruje wielki wizjoner Gela Potskhishvili, rycerz
gruzińskiego Orderu Honoru, akademik National Academy of Georgia.
Nazwa „Potskhishvili” od dziesięcioleci funkcjonuje w rozwoju kultury gruzińskiej,
szczególnie w rozwoju choreografii gruzińskiej. Ich bliski związek ze światem sztuki sięga 1964
roku, kiedy to wielce utytułowany tancerz i choreograf Gelodi Potskhishvili założył Akademię
Tańca i pierwszą profesjonalną Szkołę tańca w Gruzji. Ich główny cel to choreografia i
tradycyjne tańce. Obecnie w akademii uczy się ponad 500 studentów. Prywatnie Gelodi był
ojcem obecnego dyrektora Geli. Balet POTSKHISHVILI wystąpił na wszystkich
największych scenach w USA, Anglii, Chinach, Japonii, Niemczech, Indiach, Kanadzie itd..
Przedstawienie FIRE OF GEORGIAN DANCE – to niezwykle fascynująca wycieczka na
Kaukazu, do mitycznej Krainy Złotego Runa, to cudowna podróż po historii Gruzji. Wyjątkowi
artyści, wielkie mistrzostwo, wspaniała choreografia i wielobarwne stroje przenoszą publiczność
do zarania dziejów narodu gruzińskiego. Rytmy, muzyka i akrobatyka pochodzą z gruzińskiego
folkloru ale tworzą niezwykłą harmonię ze współczesnymi formami. To niezwykłe
przedstawienie – muszą Państwo je obejrzeć.
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem.
W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Podczas spektaklu autor przedstawia nam siedem postaci, które przeżywają cały wachlarz emocjonalny. Niektóre historie bawią do łez, a inne dostarczają romantycznego wzruszenia…
Niesamowicie wartka akcja, błyskotliwe dialogi i doskonały humor sprawiają, że „Ślub doskonały” cieszy się nieustającą popularnością. Sztuka prezentowana była na najlepszych światowych scenach, m.in. na Broadwayu.
OBSADA:
Michał Milowicz / Marek Włoodarczyk / Daniel Józek „Qczaj”
Agnieszka Kaczorowska-Pela / Edyta Herbuś
Anna Gzyra / Magdalena Górska
Daria Zawratyńska
Magdalena Waligórska / Olga Borys
Mateusz Łapka / Filip Orliński
Marcin Mroczek / Rafał Mroczek
Autor: Robin Hawdon
Reżyseria: Rafał Sisicki
Producent: Kamila Polak
Producent: Teatr Fabryka Marzeń
Czas trwania spektaklu: ok. 2:20 (w tym przerwa)
Tej jesieni zawita do Polski dzielny Strażak Sam z nowym muzycznym widowiskiem – Przygoda na Biwaku. Jest to druga część znakomitego, międzynarodowego spektaklu Strażak Sam na Żywo, który w Polsce zobaczyło ponad 50 tys. widzów!
To wyjątkowa okazja dla dzieci do spotkania bajkowych bohaterów i przeżycia z nimi ekscytujących przygód. Barwny, dynamiczny przebieg widowiska, dialogi i piosenki, wielobarwne kostiumy, wspaniała scenografia, ruchome pojazdy – wszystkie te elementy zapewniają intensywne przeżycia i angażują dzieci do aktywnego udziału w spektaklu. Mali widzowie bawią się i jednocześnie uczą się jak niebezpiecznym żywiołem jest ogień, jak mu zapobiegać i jak się przed nim chronić, czym jest odpowiedzialność, zaufanie, przyjaźń i współpraca oraz na czym polega praca strażaka i jak często naraża on swoje życia dla ratowania innych.
Do miasteczka Pontypandy przybywa dwóch słynnych biologów w poszukiwaniu osobliwego zwierzęcia…. Strażak Sam i Elvis zgłaszają się, aby poprowadzić wyprawę poszukiwawczą do lasu. Kiedy do poszukiwań dołącza niesforny Norman, sytuacja się komplikuje! Czy dzielny Strażak Sam uratuje wszystkich? O tym dowiecie się w teatrze. Na scenie zobaczycie cały zastęp strażaków, którym głosów ponowie użyczą aktorzy dubbingujący filmową bajkę. Pojawia się nowi bohaterowie oraz niezwykłe pojazdy Strażaka Sama! Będzie 8 premierowych piosenek, dużo tańca i wspaniałej zabawy. Czekają na Was nowe, ekscytujące przygody!
Spektakle Strażak Sam na Żywo w Europie zobaczyło już ponad 300 tys. widzów. W Polsce cieszą się ogromnym powodzeniem i gościł już w ponad 50 miastach. Zapraszamy na nowe przygody! Nie przegapcie Strażak Sam w Waszym mieście!
balet w dwóch aktach inspirowany dramatem Molièra
światowa prapremiera 21 II 2020
muzyka z nagrania
Nagranie zostało dokonane w dniach 19-24 sierpnia 2020 roku przez orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.
Jedna z najbardziej zniewalających postaci kultury zachodniej – Don Juan, domaga się nowej opowieści. Choreograficzna interpretacja historii o uwodzicielu z Sewilli dokonana przez Roberta Bondarę stawia pytania o przyczynę donżuanizmu. Czy w naszej zseksualizowanej rzeczywistości i przy wszechobecnej pornografii szokują nas jeszcze zachowania w typie Don Juana?
Tytułowy bohater w ujęciu Bondary to nie namiętny kochanek, niestrudzony w podbojach amant, a raczej człowiek pozbawiony ciepła i współczucia, odrzucony przez ojca, wychowany w przeświadczeniu, że wrażliwość jednoznacznie kojarzona jest ze słabością. Muzyczną ramę spektaklu stanowią kompozycje Bacha, Marcella i Glucka oraz wyraziście spinający klamrą losy tytułowego bohatera przejmujący Concerto grosso nr 1 Alfreda Schnittkego.
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
Wyjątkowy zespół pieśniarek przybywa w 2022 roku na koncert, w trakcie którego zaśpiewa pieśni tradycji i serc w kobiecym wielogłosie.
Laboratorium Pieśni od 2013 roku wykonuje polifoniczne pieśni z wielu tradycji, m.in ukraińskiej, polskiej, serbskiej czy skandynawskiej. Podczas koncertów w 2022 roku usłyszymy muzykę „Świata i Kosmosu”, na której znajdą się zarówno tradycyjne, jak i oryginalne pieśni, wzbogacone o wyjątkowe rytmy bębnów szamańskich, odgłosów natury i pulsu Ziemi.
Na koncertach usłyszymy materiał z płyt „Rosna” oraz „Rasti” – nominowanej do nagrody Fryderyk w 2020 roku w kategorii album roku – muzyka świata. Usłyszymy również zupełnie nowe kompozycje zespołu, zrodzone z intuicji i sennych marzeń.
Zespół tworzą: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn-Turło, Alina Klebba i Karolina Stawiszyńska.
NARODOWY BALET MOŁDAWII „JOK”
Narodowy Balet Mołdawii JOK to niezaprzeczalny Ambasador Kultury Mołdawii. Już od 77 lat Narodowy Balet JOK jest oficjalną wizytówką Republiki Mołdawii, z wielkimi sukcesami występował w 70 krajach i dzielił się swoją czystą energią z widzami na ponad 10000 koncertach.
JOK – to piękna opowieść o Mołdawii, historia opowiadana w tańcu pełnym ekspresji, etnicznego piękna i bogatych wartości kulturowych. Uczestnicząc jako widz w ich przedstawieniu można poczuć hipnotyzującą magię mołdawskiego tańca, który porywa swoją energią i przekazuje ci, że już wiesz wszystko, co trzeba wiedzieć o wyjątkowej ziemi mołdawskiej.
Przepiękne, kolorowe stroje artystów i wręcz ezoteryczna muzyka oparta na przekazach ludowych podkreślają narodowy charakter Baletu JOK. Śmiałe, akrobatyczne wręcz układy taneczne zadziwiają swoja ekspresją i dynamiką. Całość składa się na idealną harmonię, na kalejdoskop historii i współczesności, młodzieńczego wigoru i wręcz choreograficzną doskonałość. Z takich walorów właśnie słynie Narodowy Balet Mołdawii JOK, który został powołany w celu kultywowania kultury mołdawskiej na scenie krajowej i międzynarodowej, jako dziedzictwa narodowego tego niewielkiego kraju z wielką historią.
Narodowy Balet JOK kształci kolejne pokolenia Moładawian w zakresie choreografii tańca z różnych rejonów swojego kraju przez profesjonalny zespół najlepszych artystów. Dzięki tej działalności Kultura Mołdawii nie zostanie zapomniana.
Serdecznie zapraszamy na spektakularne występy w Polsce!!!
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
Koncert jubileuszowy Andrzeja Poniedzielskiego promuje najnowszą płytę artysty, zatytułowaną „BA”. Podczas pełnego humoru wieczoru kabaretowego usłyszymy wielu wybitnych gości i dużo inteligentnej satyry w wykonaniu mistrza.
Andrzej Poniedzielski to satyryk, poeta, aktor, a gdy trzeba – gitarzysta. Jest autorem wielu piosenek napisanych m.in. dla Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert czy Dawida Podsiadło. W 2016 roku artysta został nagrodzony tytułem Ambasadora Polszczyzny.
Wieczór kabaretowy „BA” to inteligentny i zarazem łagodny humor. Osobowość i teksty Andrzeja Poniedzielskiego mają wyjątkowy urok, który doskonale wybrzmiewa ze sceny i w kontakcie z publicznością. To zarazem podróż do poezji pełnej marzeń, tęsknot i miłości.
Andrzej Poniedzielski prowadzi również koncerty pt. „Piosenki to”, na których zaproszeni artyści śpiewają piosenki m.in. Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Kofty.
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
organizator: Adria Art, https://adria-art.pl/
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej piosenki wraca z „lekiem na całe zło”. Koncerty Krystyny Prońko to gwarancja jakości i najlepszej rozrywki w rytm przebojów, które kochają wszyscy.
Krystyna Prońko to znakomita wokalistka jazzowa i rozrywkowa, która od dziesięcioleci zachwyca polską publiczność swoim talentem, warsztatem i sceniczną charyzmą. W swym dorobku ma niezapomniane polskie hity, takie jak „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”.
Piosenkarce towarzyszyć będą na scenie Przemek Raminiak (fortepian) i Adam Wendt (saksofon). Artyści wykonają największe i najpiękniejsze piosenki artystki i piosenki jazzowe.
„Krystyna Prońko trio – Jesteś lekiem na całe zło” to kameralny, zaskakujący niezwykłym klimatem i doskonałym wykonaniem koncert, w którym obok piosenek jazzowych, takich jak „God Bless The Child”, „Mood Indigo”, „The Girl From Ipanema”, „I Got Rhythm”, „Autumn Leaves”, znajdują się również polskie piosenki jazzowe, m.in. walczyk z filmu „Hallo Szpicbródka”, „Biedna”, „Szeptem”.
Sprawdź w repertuarze koncerty Krystyny Prońko i zarezerwuj bilety online.